Skip to main content
Jakie drzwi do łazienki wybrać?
09.02.2024

Jakie drzwi do łazienki wybrać?

Podczas aranżacji łazienki każdy detal ma znaczenie. Tak jak dokładnie wybieramy płytki, meble, czy elementy armatury, tak z równą starannością powinniśmy podchodzić do selekcji drzwi. Niestety, często ten aspekt jest bagatelizowany, a wybór skrzydła drzwiowego pozostawiany na ostatnią chwilę, co może prowadzić do kompromisów zarówno w kwestii estetyki, jak i funkcjonalności. Tymczasem, odpowiednio dobrane drzwi do łazienki są nie tylko wizytówką tego intymnego pomieszczenia, ale również kluczowym elementem wpływającym na nasz komfort i dobre samopoczucie.

Łazienka a problem wilgoci

Łazienka, ze swoją codzienną ekspozycją na wodę i parę wodną, jest miejscem wyjątkowo podatnym na problem wilgoci. Od kąpieli po prysznice, czynności wykonywane w tym pomieszczeniu generują znaczne ilości pary, która osadza się na ścianach, lustrach, a nawet sufitach. Wysoka wilgotność tworzy idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów, które nie tylko psują wygląd pomieszczenia, ale mogą również negatywnie wpływają na zdrowie mieszkańców budynku.

Problem wilgoci nie ogranicza się jedynie do kwestii estetycznych. Nadmierna wilgotność może prowadzić do trwałego uszkodzenia wykończenia łazienki, jak również do degradacji elementów konstrukcyjnych, takich jak ramy drzwiowe, ściany czy podłogi. Co więcej, długotrwałe narażenie na wilgoć sprzyja rozwojowi alergenów, które mogą być szkodliwe dla zdrowia osób przebywających w tym pomieszczeniu. Ze względu na specyfikę łazienek, nie da się po prostu ograniczyć ilości wydzielanej pary wodnej - trzeba więc ją skutecznie odprowadzać. Jak to zrobić? Jednym ze sposobów jest wybór odpowiednich drzwi do łazienki.

Właściwa wentylacja drzwi do łazienki

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego, istnieje konieczność zapewnienia odpowiedniej wentylacji w łazienkach. Skrzydła drzwiowe odgrywają w tym kluczową rolę, gdyż muszą być wyposażone w specjalne otwory wentylacyjne, które umożliwiają prawidłową cyrkulację powietrza. Istnieje wiele sposobów na zrealizowanie tego wymogu, a każdy z nich ma swoje unikalne właściwości oraz estetykę.

  • Kratka wentylacyjna, znana ze swojej funkcjonalności, jest tradycyjnym wyborem w wielu domach. Umieszczana zazwyczaj w dolnej części drzwi, zapewnia nie tylko odpowiednią cyrkulację powietrza, ale także w łatwy sposób umożliwia wywiązanie się z przepisów, które nakazują, by powierzchnia wentylacyjna miała minimum 220 cm². Jest to szczególnie istotne w łazienkach, gdzie znajduje się piec gazowy, ponieważ kratka wentylacyjna zapewnia bezpieczny odpływ gazów.

  • Podcięcia na dolnej krawędzi drzwi to kolejna popularna metoda. Poprzez stworzenie niewielkiej przestrzeni pomiędzy skrzydłem a podłogą, możliwy jest stały przepływ powietrza. To dyskretne rozwiązanie jest często stosowane w nowoczesnych projektach, gdzie liczy się zarówno estetyka, jak i funkcjonalność.

  • Tuleje wentylacyjne to kolejna możliwa alternatywa. Te okrągłe otwory wykonane w dolnej części drzwi mogą być różnej wielkości, jednak ważne jest, aby ich łączna powierzchnia spełniała normy prawa budowlanego (min. 220 cm²). Tuleje są nie tylko skuteczne, ale mogą również stanowić ciekawy element dekoracyjny.

  • Dla osób poszukujących rozwiązań minimalnych i nowoczesnych, drzwi z subtelnymi szczelinami wentylacyjnymi będą idealne. Te wąskie, ale długie otwory, choć prawie niewidoczne, skutecznie wspomagają cyrkulację powietrza, zachowując jednocześnie czystą i elegancką linię drzwi.

Jakie wymiary powinny mieć drzwi do łazienki?

Przestrzeganie przepisów prawa budowlanego jest niezbędne przy projektowaniu i instalacji drzwi łazienkowych. Zgodnie z aktualnymi wymogami, minimalna szerokość drzwi łazienkowych powinna wynosić 80 cm, a wysokość – 200 cm. Takie wymiary nie tylko zapewniają odpowiednią przestrzeń do komfortowego wejścia i wyjścia, ale także są ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa użytkowania. Dodatkowo, drzwi łazienkowe powinny otwierać się na zewnątrz. Jest to szczególnie istotne w sytuacjach awaryjnych, gdy konieczne może być szybkie wejście do pomieszczenia z zewnątrz, na przykład w przypadku potrzeby udzielenia pomocy.

Drugim aspektem, który wymaga przemyślenia przy instalacji drzwi łazienkowych, jest ich konfiguracja względem innych elementów łazienki, takich jak umiejscowienie włącznika światła. Idealnie, gdy znajduje się on po przeciwnej stronie niż zawiasy drzwi. Dzięki temu, po wejściu do pomieszczenia, użytkownik może łatwo sięgnąć po światło, niezależnie od tego, czy drzwi są otwarte, czy zamknięte. Taki układ jest nie tylko wygodny, ale także przyczynia się do zwiększenia funkcjonalności i ergonomii dostępnej przestrzeni. Przy projektowaniu łazienki warto więc zadbać o każdy detal, aby zapewnić maksymalny komfort i bezpieczeństwo użytkowania.

Szerokość drzwi do łazienki dla osób niepełnosprawnych

Większość standardowych wózków inwalidzkich ma szerokość w przedziale 60 – 70 cm, podczas gdy typowe drzwi wewnętrzne oferują przejście o szerokości 80 cm. Jest to często niewystarczające, by umożliwić osobom na wózkach inwalidzkich swobodne poruszanie się. Zatem jakie wymagania dotyczące szerokości drzwi dla osób niepełnosprawnych nakłada prawo?

Zgodnie z „Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury dotyczącym warunków technicznych, jakie muszą spełniać budynki i ich lokalizacja”, minimalna szerokość światła przejścia w ościeżnicy dla drzwi wejściowych do budynków, pomieszczeń ogólnodostępnych i mieszkań wynosi 90 cm, natomiast minimalna wysokość – 2 m. W przypadku stosowania drzwi dwuskrzydłowych, szerokość głównego skrzydła również nie może być mniejsza niż 90 cm. Ponadto, wysokość progów drzwiowych jest ograniczona do maksymalnie 20 mm.

Termin „światło przejścia w ościeżnicy”, wymieniony w rozporządzeniu, odnosi się do wymiarów otworu drzwiowego, uwzględniając wykończenie powierzchni elementów budynku. Oznacza to, że po otwarciu drzwi, ich grubość nie powinna zmniejszać dostępnego wymiaru przejścia w ościeżnicy.

Z czego powinny być wykonane drzwi do łazienki?

Dobrym wyborem na drzwi łazienkowe są modele wykonane z materiałów odpornych na parę wodną. Warto przy tym obalić mit, że drzwi pokryte laminatem są nietrwałe w wilgotnych warunkach. Problemy takie jak odklejanie się i rozwarstwianie laminatu często dotyczą najtańszych produktów dostępnych w supermarketach budowlanych. Wybierając drzwi od renomowanego i zaufanego producenta, można być pewnym, że takie problemy nie wystąpią. Wysokiej jakości laminat na drzwiach z pewnością wytrzyma warunki panujące w łazience, zapewniając trwałość i estetyczny wygląd na dłuższy czas.

Jakie materiały dominują?

Współcześnie w produkcji drzwi dominują trzy główne materiały: płyta wiórowa, MDF (płyta z włókien drewna średniej gęstości) oraz HDF (płyta z włókien drewna wysokiej gęstości). Drzwi wykonane z płyty wiórowej są najlżejsze z powodu ich najniższej gęstości, ale jednocześnie są mniej odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. O wiele lepsze właściwości, zwłaszcza pod kątem twardości i odporności na wilgoć, prezentują płyty pilśniowe, czyli MDF i HDF. Wśród nich wyróżnia się HDF, który dzięki swojej dużej gęstości charakteryzuje się wyjątkową trwałością i wytrzymałością, co czyni go najlepszym wyborem dla drzwi o wysokiej jakości.